Aktuellt augusti 2010
2010-08-20Ordförande Anders Widlund:
Nu är det dags igen! Allt om den stora veterandagen kan du läsa mer om längre fram i denna info. Du behövs!
Håll tummarna för ännu en succédag, men håll även tummarna för bra flygväder resten av årets flygsäsong. Än har vi några månader på oss före vinterdvalan.
Veterandagen söndag 29/8
Se längre ned!
Segelflygchef Bosse Christensson:
Vädret kan bara bli bättre… Vi ger dock inte upp, än kan det bli många fina dagar.
För någon vecka sedan fick vi två bra flygdagar och det blev verkligen fart på verksamheten. Extra kul var att bokningssystemet användes som det är tänkt. De flesta flygplanen var bokade av olika piloter under olika delar av dagen. Vi har även haft vår första utmaning på fältet. Det satte fart på piloten som snabbt var i luften.
Det finns schemalagd bogsering augusti ut och sedan bogserjour som kan kallas ut med ett telefonsamtal. Se hemsidan för listor på vem som har bogserjour.
I övrigt så har alla flygplan har fått sina periodiska tillsyner gjorda och hangaren har fått lite uppfräschning vad det gäller infartsramper och skyltning.
Kortkurser
Kortkurserna är till för de som funderar på att börja segelflyga, men vill prova några starter innan de anmäler sig till en kurs. Har du någon granne/släkting/kollega som är en presumtiv elev och är intresserad av en helg med fyra segelflygstarter och lite teori? Priset är 2400:-
Medlemsmöten
lördag 18/9 kl. 15
lördag 23/10 kl. 15 (valmöte)
Veterandagen 2010
Söndag 29 augusti
En av årets viktigaste dagar
Din insats som funktionär under veterandagen är ovärderlig för flygklubben. Veterandagen arrangeras av Eskilstuna flygklubb i samarbete med Automobilhistoriska klubben och är ett av landets största arrangemang för veteranhobbyn. Bilar, flygplan, motorcyklar, traktorer mm finns på fältet. Vår insats är att ordna med insläpp och parkering samt att sälja korv, hamburgare, dricka och fika till besökarna. En liten grupp arbetar även med provlektioner och flyguppvisning under delar av dagen.
I år kommer all försäljning ske i första hand i plåthangaren med många kassor samt i motorhangaren med en fika och en korvkassa.
Behovet är ca 130 personer för att alla arbetsuppgifter ska lösas smidigt.
Det är även en del arbetsuppgifter som ska genomföras innan veterandagen där det behövs assistans. Nedan finns listor på arbetsuppgifter och tider för när dessa planeras att starta.
Det är bra om de som har möjlighet kan komma och hjälpa till.
Veckan/helgen före veterandagen
Ansvarig funktionär: Ulf Broberg 0706-442806
- Söndag/måndag. Klippning av fältet.
- Flytta vindstruten till plåthangaren
- Flygplanvagnar till norra fältänden, intill staketet mot fårhagen
- Leta reda på jordspikar
- Dränering/igenläggning av grävt ”dike” vid plåthangaren
- Tömning av motorhangar påbörjas under ledning av Anders Rönnemark.
Fredag 27 augusti
Ansvarig funktionär: Ulf Broberg 0706-442806
- Före lunch. Hämta 4st toalettvagnar och en arbetsbod.
- Samling 17.00: Ta ut alla flygplan ur plåthangaren och spika dem i norra banänden.
- Ev. gräsklippning, flygstråket.
Lördag 28 augusti
Samling 09.00 – gratis fika i klubbstugan
Ansvariga: Ulf Broberg och Bosse Christensson
- Stora hangaren: Töms ur (utom G9) och städas
- Mellanhangaren: Städas. Ställ in Slingsby + SG38 + Grunau baby samt demonterad privat Dimona och vår egen TMD. TUF spikas ute.
- Motorhangaren: Städas ur. Ställ upp försäljningsplatser och bord/stolar mm. Skyltar. Soptunnor.
- Plåthangaren: Ställ i ordning försäljningsplatser och bord/stolar mm. Skyltar. Soptunnor.
Söndag 29 augusti
- Starttid i insläppen / parkering: 06.30
- Starttid smörgåsgänget i köket: 06.30
- Briefing för korv och fikaförsäljare 08.00 i klubbstugan. Fri frukost.

