Mälardalens segelflygcenter

Aktuellt mars 2010

2010-03-23

Ordförande Anders Widlund:

Flyga mer, fler som flyger och kostnadskontroll är utmaningar inför säsongen som börjar 3 april. För att plus och minus ska gå ihop måste vi dessutom höja en del priser. Men paketpriserna ligger fast så nu är det ännu mer fördelaktigt att boka flyg- och bogserpaket för säsongen (läs mer om detta längre ner). Men vi ska flyga säkert också. Kom på seminariet den 27 mars!

Att ekonomin i balans är något som gynnar alla medlemmar. Därför gäller numer att alla inköp och beställningar för klubbens räkning ska vara godkända i förväg av kassören eller respektive verksamhetsansvarig. Som kamrern sa: ”I brist på höga intäkter är låga kostnader inte att förakta”.

Har beställt sol, värme och styv kuling. Snön ska vara borta till 3 april!

Flyg säkert-seminarium lördag 27:e mars kl. 10.00

Besök från Segelflyget med uppföljaren till ”Sluta störta”. Segelflygchefen vill se alla som har tänkt flyga under sommaren i klubbstugan kl 10.00 på lördagen den 27 mars. Alla andra är förstås också välkomna.

Medlemsmöte lördag 27:e mars kl. 15.00

Planering och organisation för Eskilstuna International Open 2010 presenteras. Officiellt årsmöte för att avsluta 2009 tillsammans med ett medlemsmöte är 24/4.

Säsongstart lördag 3:e april

Lördag 3:e april har vi officiell säsongstart. Varje flygplansfadder och de som har för avsikt att tävla med klubben flygplan är ansvariga för att ”deras” flygplan är färdigt. Anders Widlund ordnar snösmältningen.

Pokalparty lördag 3:e april kl. 17

Pokaler och hederspriser delas ut, liksom andra hedersbetygelser för säsong 2009. Efter prisutdelningen blir det middag. Anmälan till eva@efk.nu —Välkomna!

Flygpriser och andra avgifter 2010

Året flygpriser har justerats. Ambitionen är att göra paket mera attraktiva, vilket vi hoppas skall skapa högre aktivitet.

  • Brytpunkten där flygpaket lönar sig har sänkts till 8,3 flygtimmar, genom att en flygtimme utan paket kostar 840 kronor.
  • Bogserpaket lönar sig redan efter 12 bogseringar mot tidigare 15.
  • Om man har flygpaket så blir det ingen avgift för privatflygplan. Utan flygpaket blir avgiften 3000 kronor. Vinterförvaring av vagn i hangar ingår.

Andra mindre justeringar kommer att ses i prislistan på sidan Om Eskilstuna FK > Prislista. Kontakta Eva eva@efk.nu så registrerar hon dig dom paket du vill ha.

Årets flygutbildning…

…är nästan färdigplanerad. Information kommer inom kort till lärare och intresserade.

Vi satsar på rekrytering med tvåstarts-kurser för motor-, modell- och skärmflygare under våren. Dessutom skall vi satsa på en stipendiat från grund-/gymnasieskolorna.

Segelflygchef Bosse Christensson:

Påskhelgen skall flygplanen bli flygklara. Tag kontakt med någon fadder föratt få reda på vad du kan göra.

  • Patrik Söderberg ASK:en SE-UNK 0707147178
  • Niklas Larsson ASK:en SE-UMP 0733344864
  • Bosse Christensson Duo SE-ULP. 0708663322
  • Mattias Hemborg DG-1000t SE-UUU 0706077676
  • Olle Lundén LS-4 SE-TXD 0704271710
  • Fredrik Barrögård LS-4 SE-TXE 0706274686
  • Sverre Andt ASH-25 SE-UGC 0708208121
  • Björn-Olof Bengtsson ASW-27 SE-USB 0705106142
  • Pekka Havbrandt Pilatus SE-TVE 0768212020
  • Roger Werdelius Motorfalke SE-TUF 0706185944

Flygledare

Påskhelgen ska all utrustning för flygning plockas fram och dom första starterna göras.

Vecka Datum Flygledare I Flygledare II
14 Torsd 1-apr Filla, Reno Svensson, Bo
Fred 2-apr Johansson, Jan Ringertz, Ulf
Lörd 3-apr Christensson, Bosse Dahlman, Patrik
Sön 4-apr Vilkuna, Riika Westling, Inger
15 Mån 5-apr Allerhed, Lars-Åke Rasmussen, Johan
Lörd 10-apr Marin, Peter Karp, Tina
Sön 11-apr Ohlsson, Göran Byström, Sven
16 Lörd 17-apr Wlassics, Peter Christensson, Bosse
Sön 18-apr Björkdahl, Anders Pettersson, Roger
17 Lörd 24-apr Barrögård, Fredrik Johansson, Mikael
Sön 25-apr Dahlman, Patrik Liljenstam, Sune
18 Fred 30-apr Söderholm, Bengt Jonsson, Lars 2
Lörd 1-maj Hansson, Ingemar Burman, Jan
Sön 2-maj Björkman, Rolf Fredriksson, Ove

Länken på hemsidan för flygledarlistan är Flygning > Flygoperativt > Flygledare, bogserförare & lärare.

Länk till PDF-fil ”EFK_aktuellt_mars_2010

 

Kommentarsdelen stängd.